راهنمای خرید و معرفی بهترین ست های معاینه برای پزشکان

راهنمای خرید انواع ست معاینه

پزشکان برای اینکه بتوانند به تشخیص مشکلات و نوع بیماری در افراد بپردازند، باید آنها را معاینه کنند. در حال حاضر انواع ست معاینه برای پزشکان در بازار وجود دارد که با توجه به نیازشان می توانند از آنها استفاده کنند. کاربرد ست معاینه در تشخیص سریع بیماری موجب می شود تا پزشکان به یک راهنمای خرید ست معاینه نیاز داشته باشند.

ست معاینه پزشکی چیست؟

معاینه پزشکی (Medical Examination) که از آن به عنوان معاینه فیزیکی(Physical Examination) نیز یاد می شود، یک روش مناسب برای ارزیابی علایم حیاتی در بیماران است. کنترل فشار خون، دمای بدن، وضعیت نبض و میزان تنفس به پزشک در شناسایی مشکل بیمار کمک زیادی می کند.

برای کنترل و پایش وضعیت بیمار توسط پزشک، نیاز است تا انواع ست معاینه برای مطب یا مراکز درمانی تهیه شود. کاربرد ست معاینه به اندازه‌ای است که پزشکان بدون این ابزارها توانایی معالجه بیماران و شناسایی عوامل بیماری را ندارند. راهنمای خرید ست معاینه به پزشکان و کارشناسان تجهیزات پزشکی کمک زیادی برای تهیه ابزارهای ضروری می کند.

آشنایی با کاربرد ست معاینه

یک پزشک مجرب به اهمیت معاینه در تشخیص بیماری واقف است. کنترل علایم حیاتی یا مشاهده برخی از عوارض بدنی که در بیمار ایجاد شده است به پزشک در تشخیص بیماری کمک می کند. کاربرد ست معاینه پزشکی از آن جهت در تشخیص بیماری ها اهمیت دارد که این ابزارها کمک زیادی به پزشک برای بررسی عوامل بیماری می کنند.

معرفی انواع ست معاینه پزشکی

معرفی بهترین ست های معاینه

با توجه به تخصص پزشک و نیاز او به انجام معاینه، انواع ست معاینه در بازار تجهیزات پزشکی وجود دارد. در راهنمای خرید ست معاینه سعی می کنیم تا پرکاربردترین ابزارهای پزشکی را معرفی کنیم:

دماسنج یا تب سنج (thermomter)

کنترل وضعیت دمای بدن بیمار از علایم مهمی است که اطلاعات قابل توجهی را در اختیار پزشک قرار می دهد. معمولا در ست های معاینه پزشکی انواع دماسنج را مورد استفاده قرار می دهند:

  • دماسنج جیوه ای: این نوع دماسنج در طب از گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است. جیوه موجود در این دماسنج با قرارگیری در زیر بغل انبساط پیدا کرده و دمای بدن را نشان می دهد. سادگی کار با این دماسنج آن را تبدیل به ابزاری همیشگی در انواع ست معاینه نموده است. در برخی از مدل های دماسنج به جای جیوه از الکل استفاده می شود، زیرا جیوه به شدت سمی است و در صورت شکستن شیشه مخزن دماسنج، احتمال مسمومیت وجود دارد؛
  • دماسنج دیجیتالی: در این نوع دماسنج، وجود سنسورهای الکتریکی به پزشک در اندازه گیری دمای بدن بیمار کمک می کند؛
  • دماسنج لیزری: این نوع دماسنج برای اندازه گیری دمای بدن بیماران از فاصله 20 سانتی متری مناسب است. از دماسنج‌ های لیزری در مراکز درمانی، فرودگاه ها و اماکنی استفاده می کنند که باید دمای بدن افراد زیادی را اندازه گیری کنند.

علیرغم سادگی عملکردی که دماسنج ها دارند، دارای کاربردهای زیادی در ست های معاینه پزشکی هستند، زیرا به پزشکان در تشخیص علایم بیماری کمک زیادی می کنند.

استفاده از گوشی پزشکی یا استتوسکوپ در انواع ست معاینه

معرفی بهترین گوشی های پزشکی

یکی از ابزارهای کاربردی برای پزشکان که آن را در انواع ست معاینه مشاهده می کنیم، گوشی پزشکی (Stethoscope) است. با کمک گوشی پزشکی به کنترل عملکرد قلب، نحوه تنفس، بررسی وضعیت ریه ها و حتی کنترل جریان خون در رگ ها پرداخته می شود. گوشی پزشکی یکی از ابزارهای پر کاربرد ست معاینه است. گوشی های پزشکی دارای انواع مختلفی هستند:

  • گوشی پزشکی اکوستیک:این نوع گوشی پزشکی در انواع ست معاینه مشاهده می شود. این نوع گوشی دامنه وسیعی از فرکانس ها را از بدن بیمار به گوش پزشک می رساند؛
  • گوشی پزشکی دیجیتال: در گوشی اکوستیک امکان تقویت صدا وجود ندارد. به همین دلیل در ست های معاینه ای که نیاز است تا صدای داخل بدن به صورت دقیق شنیده شود، شاهد استفاده از گوشی های دیجیتال هستیم. در نسخه های پیشرفته گوشی های دیجیتال پزشکی امکان ضبط و ذخیره سازی صدای بدن بیمار وجود دارد.
  • گوشی معاینه نوزاد و جنین: این نوع از گوشی ها توانایی دریافت صداهای ضعیف و کم ارتعاش را دارند. بنابراین از آنها در انواع ست معاینه متخصصان کودک یا پزشک زنان استفاده می شود.

دستگاه کنترل فشار یا فشارسنج در ست های معاینه پزشکی

انواع دستگاه فشار خون در ست معاینه پزشکی

فشارخون یکی از نشانه هایی است که پزشکان از آن برای بررسی شرایط بیماران خود استفاده می کنند. برای کنترل فشارخون از دستگاه فشارسنج پزشکی (Medical Sphygmomanometer) استفاده می شود. به همین دلیل این دستگاه در انواع ست معاینه پزشکی کاربرد زیادی دارد. دستگاه فشارسنج دارای دو نوع عقربه ای و دیجیتال است. معمولاً در ست معاینه از نوع عقربه ای استفاده می‌شود که دارای دقت بیشتری است.

کاربرد دستگاه تست قند خون در ست معاینه

تست قند خون جز لاینفک بهترین ست معاینه

کنترل میزان قند خون در بیماران دیابتی اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل در انواع ست معاینه، این دستگاه را در نظر می گیرند. اندازه گیری به موقع و صحیح قند خون توسط پزشک جلوی مشکلات ناشی از بیماری دیابت را می گیرد. به همین دلیل دستگاه تست قند خون کاربرد زیادی در ست های معاینه پزشکی دارد.

اتوسکوپ یا گوش بین

کاربرد ست معاینه از آن جهت زیاد است که تجهیزات ضروری را در اختیار پزشکان قرار می دهد. اتوسکوپ ابزاری برای معاینه گوش خارجی و میانی است. با کمک این ابزار وضعیت عفونت در گوش توسط پزشک تشخیص داده می شود.

چراغ قوه پزشکی در انواع ست معاینه

چراغ قوه در انواع ست معاینه قرار می‌گیرد. با کمک چراغ قوه، پزشک به معاینه چشم، داخل دهان و گوش‌ بیمار می پردازد. چراغ قوه پزشکی سبک وزن است و با گیره ای که در قسمت انتهایی آن وجود دارد، امکان اتصال به لباس پزشکان را دارد.

چکش معاینه

در راهنمای خرید ست معاینه در کنار ابزارهای عمومی پزشکی، تجهیزاتی وجود دارند که کاربردهای تخصصی دارند. معمولا از چکش معاینه برای بررسی اختلالات عصبی یا مشکلات نخاعی استفاده می شود. اگر بیمار در مقابل ضربه پزشک با چکش در هنگام معاینه واکنش مناسب نشان ندهد، پزشک به تجویز آزمایش و درمان‌ های پیشرفته تر اقدام خواهد کرد.

بررسی نگاتوسکوپ در راهنمای خرید ست معاینه

انجام رادیولوژی و عکس‌برداری از بیماران یک موضوع رایج در معاینات پزشکی است. به همین دلیل در انواع ست معاینه که برای مطب یا مراکز درمانی تهیه می شوند باید یک نگاتوسکوپ نیز در نظر گرفته شود. نکاتوسکوپ یک چراغ دارای LED است که پزشک با کمک آن به بررسی تصاویر رادیولوژی یا MRI می پردازد.

آینه های پزشکی و اسپکولوم

پزشکان برای مشاهدۀ انتهای دهان و گلوی بیماران از آینه های پزشکی استفاده می کنند. همچنین از اسپکولوم برای کنار زدن حفره های موجود در دهان، واژن و رحم و مشاهده داخل بدن بیمار استفاده می شود.

استفاده از سواپ پنبه ای و آبسلانگ در ست معاینه

سواپ پنبه ای ابزاری است که پزشکان از آن برای نمونه برداری استفاده می کنند. سواپ پنبه ای که شبیه گوش پاک کن است در انواع ست معاینه وجود دارد. همچنین آبسلانگ پزشکی (abaisse-lang) در ست معاینه پزشکی وجود دارد که ابزاری شبیه چوب بستنی است و برای معاینه حلق و دهان بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در راهنمای خرید ست معاینه به معرفی ابزارهای پرکاربرد برای پزشکان پرداختیم. در ادامه به نکاتی برای خرید انواع ست معاینه می پردازیم:

نکات مهم در خرید ست معاینه با بهترین قیمت

ممکن است انواع ست معاینه را برای مراکز درمانی و مطب پزشکان خریداری کنید؛ توجه به نکات زیر به شما کمک می کند که یک ست معاینه مناسب در اختیار داشته باشید:

توجه به کیفیت انواع ست معاینه

ست معاینه مجموعه ای از ابزارهای کاربردی برای پزشکان است. کاربرد ست معاینه همیشگی است، به همین دلیل در هنگام خرید باید سعی کرد تا با کیفیت ترین کالاها را از معتبرترین فروشگاه ها تهیه کنیم.

خرید ست معاینه دیواری

در تهیۀ انواع ست معاینه پزشکی اهمیت دارد که ابزارها به شکل مناسبی در اختیار پزشکان قرار بگیرند تا بتوانند از آنها به راحتی استفاده کنند. در ست معاینه دیواری، هر ابزار در جایگاه مخصوص خود بر روی دیوار نصب می شود تا علاوه بر نظم بیشتر، فضای زیادی را اشغال نکند.

توجه به برند در کنار کاربرد ست معاینه

در خریداری ست معاینه باید با توجه به تخصص پزشک، ابزارهایی تهیه شوند که کاربرد لازم را داشته باشند. همچنین توجه به برند نیز اهمیت زیادی دارد. دقت چنین تجهیزاتی باید بسیار بالا باشد تا خطاهای پزشکی را به حداقل برسانند. برندهایی مانند ریشتر، زنیت‌مد، ولش آلن، هاین و… از بهترین عرضه کنندگان انواع ست معاینه هستند.

توجه به قطعات یدکی و مصرفی در ست معاینه

برخی از قطعات مورد استفاده در ست معاینه پزشکی دارای سری ها، لوازم یکبار مصرف یا شارژ هستند. در هنگام خریداری انواع ست معاینه به تهیه این قطعات نیز توجه داشته باشید و سعی کنید از فروشگاه هایی خرید خود را انجام دهید که خدمات پس از فروش نیز ارایه می دهند.

قیمت ست معاینه پزشکی

شما می توانید از طریق استعلام آنلاین با قیمت انواع ست معاینه پزشکی و کاربرد آن ها آشنا شده و بدون مراجعه حضوری به خرید ست معاینه بپردازید.

سخن پایانی

انواع ست معاینه پزشکان در تشخیص عارضه بیماران کمک زیادی می کند. کاربرد ست معاینه به حدی است که یک پزشک بدون آن نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد. در راهنمای خرید ست معاینه سعی کردیم به معرفی مهمترین ابزارهای مورد نیاز برای معاینه پزشکی بپردازیم. شما می توانید انواع ست های معاینه پزشکی را با کیفیت و قیمت مناسب از ما بخواهید. (کال تو اکشن تلفن…)

منابع

 

  • احیا تجهیز
  • 1401-10-27
  • 286 بازدید
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!