کاربرد آبسلانگ چیست؟

آبسلانگ چیست؟

یکی از ابزارهای معاینه توسط پزشکان، آبسلانگ است. انجام دقیق معاینه توسط دکتر معالج به تشخیص سریع بیماری کمک زیادی می کند. چوب معاینه یا همان آبسلانگ از پرکاربردترین تجهیزات معاینه است که توسط پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله به معرفی انواع چوب معاینه و کاربرد های آبسلانگ می پردازیم.

آبسلانگ چیست؟

آبسلانگ یک اصطلاح فرانسوی است که پزشکان از آن برای بررسی و معاینه حلق و دهان بیماران استفاده می کنند. پزشکان به خوبی می دانند که آبسلانگ چیست و از آن در شرایط مختلفی استفاده می کنند. چوب معاینه به پزشک کمک می کند تا در هنگام مشاهده گلوی بیمار، زبان او بالا نیاید.

اهمیت استفاده از آبسلانگ چیست؟

از آبسلانگ برای معاینه دهان، حلق، دندان، گوش، بینی و نمونه برداری استفاده می شود. چوب معاینه به لحاظ ظاهر شبیه چوب بستنی است. دو طرف آبسلانگ به صورت نیم دایره است و طولی در حدود 10 سانتی متر و عرضی معادل 2 سانتی متر دارد.
در متون پزشکی از آبسلانگ به دپرسور نیز نام برده شده است. هر چند که آبسلانگ در بیشتر موارد از جنس چوب یا پلاستیک ساخته می شود، اما در مواردی ممکن است چوب معاینه فلزی نیز تولید شود. اهمیت این ابزار به اندازه ای است که تقریبا آن را در تمامی مطب های پزشکی، کلینیک های درمانی و بیمارستان ها مشاهده می کنیم.

تاریخچه استفاده از آبسلانگ

چوب معاینه قدمت طولانی در تاریخ پزشکی دارد. در مصر قدیم، از چوب درختان به عنوان ابزاری مشابه آبسلانگ استفاده می کردند. هرچند که اطبای آن زمان نمی دانستند آبسلانگ چیست، ولی به تجربه از چوب درخت یا گیره های فلزی برای نگهداری زبان بیمار و معاینه دهان و دندان آنها استفاده می کردند.

معرفی انواع آبسلانگ

انواع تجهیزات پزشکی اگر به درستی استفاده نشوند، خطراتی را برای بیماران ایجاد می کنند. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی به لحاظ خطرناک بودن تجهیزات آنها را در سه دسته I،II و III قرار داده است.

آبسلانگ های چوبی به عنوان یک ابزار کم خطر در معاینات پزشکی شناسی می شوند که در دسته I قرار گرفته اند. در ادامه به معرفی انواع آن بپردازیم:

آبسلانگ چوبی

آبسلانگ چوبی چیست؟

این نوع از آبسلانگ رایج ترین مدل آن است که تقریباً همه ما آن را در مراکز درمانی مشاهده کرده ایم. چوب معاینه را از درختان بالسا یا توس تهیه می کنند. به علت سبکی و نازک بودن آبسلانگ چوبی، استریل آن به سادگی امکان ندارد برای همین به صورت یکبار مصرف تولید می شود.

آبسلانگ پلاستیکی

در برخی از مواقع چوب معاینه را از جنس پلاستیک می سازند. در ساخت آبسلانگ پلاستیکی باید به کیفیت مواد اولیه نظارت کافی صورت پذیرد تا چوب معاینه مشکلی را برای بیمار ایجاد نکند. در سالیان اخیر برای ساخت آبسلانگ از پلی استایرن استفاده می شود که نوعی پلاستیک باکیفیت است.

معرفی آبسلانگ پلاستیکی و کاربرد آن

ویژگی این نوع از چوب معاینه سطح صاف و قابلیت شکل دهی بالای آن است. انحنای ایجاد شده بر روی آبسلانگ به پزشک این امکان را می دهد که دست خود را از سطح دهان بیمار پایین تر بگیرد تا هم داخل دهان را راحت مشاهده کند و هم زمان جلوی تماس دست خود را با دهان بیمار بگیرد.

آبسلانگ نوری

در این نوع از چوب معاینه که جدیدتر است بر روی آبسلانگ یک دیود نوری نیز قرار گرفته است تا پزشک در هنگام معاینه دید بهتری داشته باشد. آبسلانگ های نوری یکبار مصرف نیستند و بعد از هر بار استفاده باید به خوبی استریل شوند تا از انتقال عفونت یا بیماری جلوگیری شود.

آبسلانگ فلزی

کاربرد آبسلانگ فلزی

معمولا از آبسلانگ های فلزی برای دندان پزشکی و جراحی های محدود استفاده می شود. چوب معاینه فلزی چند بار مصرف بوده و بعد از هربار مصرف باید به خوبی استریل شود.

آبسلانگ استریل

همانطور که گفتیم آبسلانگ چوبی در حالت معمول استریل نمی شود. حال اگر قرار باشد از چوب معاینه برای قسمت های حساس بدن استفاده شود که احتمال عفونت دارد، بهتر است از آبسلانگ های استریل استفاده شود.

کاربرد آبسلانگ چیست؟

مهمترین کاربرد آبسلانگ در معاینه است

کمتر کسی است که به پزشک مراجعه کرده باشد و بر روی میز او آبسلانگ را ندیده باشد. آبسلانگ علاوه بر معاینات عمومی، کاربردهای دیگری هم دارد:

 1. نمونه برداری
 2. آتل بندی موقت انگشت یا بینی
 3. آزمایش شکستگی فک
 4. معاینات دندانپزشکی
 5. بی حسی موضعی در دهان و حلق
 6. قرار دادن دارو و پماد بر روی پوست

سایز آبسلانگ

حالا که می دانیم آبسلانگ چیست و چه کاربردهایی دارد، اجازه دهید تا به معرفی سایزهای مختلف آن بپردازیم. به طور معمول آبسلانگ یا همان چوب معاینه دارای طول 10 سانتی متر وعرض 2 سانتی متر است. اما در بازار ابعاد دیگری نیز برای آن در نظر گرفته می شود تا پزشکان با توجه به نیاز خود به تهیه سایز آبسلانگ مناسب بپردازند. برخی از سایزهای استاندارد آبسلانگ:

 • 1.8*12
 • 2*11
 • 2*12
 • 2*13
 • 3*10
 • 3*15
 • 3*16

نکات مهم در خرید آبسلانگ با بهترین قیمت

فروشگاه های اینترنتی معتبر یک راهکار مناسب برای خرید آبسلانگ است. در خرید چوب معاینه علاوه بر ظاهر و کیفیت خود چوب معاینه باید به نحوه بسته بندی و سرعت عمل در ارسال نیز توجه داشت. در خرید آبسلانگ و استفاده از آن به چند نکته زیر توجه کنید:

 1. تحت هیچ شرایطی از آبسلانگ یکبار مصرف، مجدد استفاده نکنید. زیرا این کار باعث انتقال عفونت بین بیماران می شود
 2. آبسلانگ های رنگی که در بازار عرضه می‌شوند، غیراستریل هستند و بیشتر برای اهداف آموزشی و سرگرمی تولید می شوند. بنابراین از آنها در معاینات پزشکی استفاده نکنید
 3. پزشک معالج هنگامی که آبسلانگ را وارد دهان بیمار می کند باید از دستکش استفاده کند
 4. آبسلانگ جز در مواردی که برای کودکان طعم دار می شود نباید بو یا مزه خاصی بدهد. در صورتی که چوب معاینه دارای طعم باشد برای بیمار ایجاد مشکل می کند

سخن پایانی

آبسلانگ یا چوب معاینه یک ابزار ساده است که به پزشک برای تشخیص سریع علایم بیماری کمک می کند. اکثر پزشکان می دانند که آبسلانگ چیست و چه کاربردهایی دارد. به همین دلیل از این ابزار در معاینات پزشکی و جراحی های سرپایی استفاده زیادی می کنند.

 • احیا تجهیز
 • 1401-06-14
 • 353 بازدید
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!