سواپ پنبه ای چیست؟

سواپ پنبه دار چیست؟

سواپ پنبه ای (Medical Swabs) یکی از وسایل پرکاربرد در مطب های پزشکان، آزمایشگاه ها، بیمارستان ها، مراکز پزشکی قانونی و.. است. کاربرد سواپ پنبه ای زیاد است. در همه گیری کرونا از این وسیله برای نمونه برداری در تست PCR استفاده می شد. در این مقاله قصد داریم تا به این موضوع بپردازیم که سواپ پنبه دار چیست؟ و برای چه کاربردهایی از آن استفاده می شود.

سواپ پنبه دار چیست؟

سواپ پنبه ای که با نام هایی مانند سواپ آزمایشگاهی یا سواپ داکرون نیز نامیده می شود، ابزاری مانند گوش پاک کن است. این وسیله آزمایشگاهی یک چوب باریک است که در دو سر آن یا در یک سر پنبۀ استریل شده ای قرار دارد. از آنجایی که از سواپ پنبه ای برای نمونه برداری از مخاط دهان یا بینی استفاده می شود باید استریل بوده تا باعث عفونت نگردد.

آشنایی با کاربرد سواپ پنبه ای

در آزمایشگاه ها، مراکز درمانی و بیمارستان ها سواپ پنبه ای کاربردهای مختلفی دارد. مهمترین کاربردهای سواپ پنبه‌ای عبارت است از:

 • استفاده از سواپ پنبه ای برای نمونه برداری؛
 • انتقال و پخش نمونه ها بر روی محیط کشت آزمایشگاهی؛
 • استفاده در نمونه برداری DNA در مراکز پلیس یا پزشکی قانونی؛
 • انجام کشت میکروبی؛
 • انتقال پماد یا کرم های پوستی بر روی زخم و پخش آنها؛
 • استریل و پاکسازی اطراف اطراف زخم ها؛
 • تست آنفلونزا یا کوید 19.

ویژگی های مهم در سواپ پنبه دار

کاربردهای سواپپنبه ای و ویژگی های آن

یک سواپ پنبه ای از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

 1. بدنه که معمولا یک قطعه چوب یا پلاستیک فشرده به طول 15 تا 20 سانتی متر است. معمولا سواپ های آزمایشگاهی از چوب درخت غان ساخته می شوند که علیرغم استحکام دارای انعطاف پذیر خوبی هستند؛
 2. سر پنبه ای که کاملا استریل است. باید توجه کرد که در هنگام خرید سواپ برای مصارف پزشکی باید به استریل بودن آن توجه کرد و بعد از یک بار استفاده از سواپ آزمایشگاهی آن را دور انداخت.

همچنین در هنگامی که سواپ را از بسته استریل بر می داریم، باید مراقب باشیم تا سایر سواپ ها آلوده نشوند.

معرفی انواع سواپ پنبه ای

معرفی انواع سواپ

هر چند که سواپ آزمایشگاهی یک ابزار ساده است، اما دارای کاربردهای زیادی در معاینه، نمونه برداری یا پانسمان های پزشکی است. به همین دلیل بر حسب نیاز مدل های مختلفی برای سواپ طراحی شده است:

سواپ ریون

در این نوع از سواپ ها به جای پنبه از الیاف ریون در سر سواپ استفاده می شود. ریون بسیار نرم بوده و قدرت جذب بالایی دارد. ریون برخلاف پنبه به راحتی پرز نمی دهد. برای همین در نمونه برداری از آن استفاده می شود.

سواپ پنبه ای

کاربرد سواپ پنبه ای از بقیه نمونه ها بیشتر است. زیرا به راحتی می توان پنبه را استریل کرد. پنبه موجود در سر سواپ با نمونه های آزمایشگاهی ترکیب نمی شود، بنابراین هیچ گونه اختلالی در آزمایشات ایجاد نمی کند.

سواپ ‏پلی استر یا داکرون

در این نوع سواپ در قسمت سر از پلی استر استفاده می شود که نوعی فیبر مصنوعی است. ازسواپ پلی استر برای نمونه برداری از مخاط بینی یا رحم زنان استفاده می شود. فیبر موجود در این نوع از سواپ به راحتی از آن جدا نمی گردد.

سواپ فومی

استفاده از فوم باعث نرمی و لطافت سواپ می شود. بنابراین در هنگام نمونه برداری از حلق و بینی آسیبی به بیمار یا کودک وارد نمی شود.

سواپ فلاکد

برخلاف سواپ پنبه ای، سواپ فلاکد دارای یک برس نرم است که کمترین آسیب را به مخاط بینی در هنگام نمونه برداری وارد می کند.

سواپ های خمیده

کاربرد سواپ پنبه ای بسیار زیاد است، اما در برخی از نمونه برداری ها کار با چوب صاف مشکل است. در این نوع از سواپ پزشکی چوب دارای خمیدگی است تا پزشک بتواند راحت تر نمونه برداری را انجام دهد.

حال که می دانیم سواپ پنبه دار چیست و چه کاربردی دارد، بهتر است به بررسی انواع مدل های جنس بدنه هم بپردازیم:

دسته بندی سواپ پنبه ای از لحاظ جنس بدنه

سواپ ها را براساس جنس بدنه به سه دسته تقسیم می کنند:

 1. سواپ پلاستیکی: که جنس بدنه از پلاستیک فشرده و باکیفیت است؛
 2. سواپ چوبی: اکثر سواپ های موجود در بازار از این نوع هستند؛
 3. سواپ فلزی: در این نوع سواپ جنس بدنه از فلز استیل است. در استفاده از سواپ فلزی باید دقت زیادی داشت تا آسیبی به اندام های بدن وارد نگردد.

در هنگام خرید انواع سواپ پنبه ای باید از استریل بودن سری آن اطمینان حاصل کرد. زیرا نمونه هایی از سواپ غیراستریل نیز در بازار وجود دارد که از آنها در کاربردهای غیرپزشکی استفاده می شود.

نکات مهم در استفاده از سواپ پنبه دار

بعد از اینکه دانستیم سواپ چیست و چه کاربردهایی دارد، به نکاتی در خرید و استفاده از آن می پردازیم:

 1. به کاربرد سواپ پنبه ای توجه داشته باشید و بر اساس نیاز خود به تهیه مدل مناسب بپردازید؛
 2. سواپ پنبه ای را از مراکزی خریداری کنید که معتبر هستند و محصولات مطمئن و باکیفیتی را عرضه می کنند؛
 3. در هنگام خرید انواع سواپ پنبه ای به استریل بودن آنها توجه کنید. بسته سواپ قبل از مصرف نباید باز شده باشد؛
 4. برای استفاده از سواپ، دستکش بپوشید و سعی کنید از تماس دست با سایر سواپ های موجود در داخل بسته بندی جلوگیری کنید؛
 5. سواپ ها یکبار مصرف هستند، بنابراین هرگز آنها را مجدد استفاده نکنید. بعد از استفاده سواپ آن را به همراه نمونه به آزمایشگاه بفرستید یا در سطح زباله درب دار بیاندازید؛
 6. برای نمونه برداری از حلق برای پایین نگه داشتن زبان بیمار از آبسلانگ استریل در کنار سواپ پنبه ای استفاده کنید؛

آن اطمینان حاصل کرد. زیرا نمونه هایی از سواپ غیراستریل نیز در بازار وجود دارد که از آنها در کاربردهای غیرپزشکی استفاده می شود.

خرید سواپ پنبه ای با بهترین قیمت

سواپ پنبه ای از ابزارهای پرکاربرد مطب های پزشکی، آزمایشگاه ها، مراکز نمونه برداری، مراکز پزشکی قانونی، ادارات پلیس و همچنین آرایشگاه ها است. کاربرد سواپ پنبه ای متنوع است و در هنگام خرید باید بر اساس نیاز به تهیه آن بپردازیم.

قیمت انواع سواپ پنبه دار

تنوع جنس بدنه و همچنین انواع سری های مختلف باعث می شود تا قیمت سواپ متغیر باشد. معمولاً سواپ را در بسته های ۱۰۰ عددی یا بیشتر عرضه می کنند. اکثر سواپ های موجود در بازار ساخت ایران یا کشور چین هستند.برای خرید سواپ پنبه ای با بهترین قیمت بهتر است به مقایسه قیمت ها و کیفیت کالا در فروشگاه های مختلف بپردازید.

سخن پایانی

اطلاع از اینکه سواپ پنبه دار چیست، به پزشکان و کادر درمان کمک می کند تا براساس کاربرد سواپ پنبه ای به خرید بهترین نمونه ها بپردازند. سواپ پنبه ای یک ابزار پرکاربرد در مراکز درمانی و بیمارستان ها است که برای نمونه برداری یا ضدعفونی اطراف زخم ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید سواپ باید دقت کرد تا کالایی استریل و با اصالت خریداری شود. برای دریافت مشاوره و خرید انواع سواپ پنبه ای با ما تماس بگیرید.

 • احیا تجهیز
 • 1401-06-01
 • 526 بازدید
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!